logo_oozclogo_oozclogo_oozclogo_oozc
  • DOMOV
  • O NAS
  • STORITVE
  • AKTUALNO
  • PROJEKTI
  • KONTAKT
01 330 72 75
✕

KAKO IZTERJATI DOLG

28. avgusta, 2024

Vsak podjetnik, poslovni subjekt se je pri svojem poslovanju že srečal s situacijo, da mu dolžnik za katerega je opravil storitev ali prodajo blaga ali materiala obveznosti ni poravnal v dogovorjenem roku.

Zamuda pri plačilu lahko, glede na višino dolga, bistveno vpliva na likvidnosti tok upnika in povzroči v nekem stabilnem ciklu poslovanja anomalije, ki se na koncu odražajo v poravnavi njegovih obveznosti tako do dobaviteljev kot zaposlenih, iskanju novih virov sredstev.

Ko se neplačilo zgodi je vsekakor smiselno  dolžnika najprej poklicati in spomniti na obveznost, saj je do zamude plačila lahko prišlo zaradi različnih opravičljivih razlogov, tudi morebitne nelikvidnosti na katero dolžnik ni mogel vplivati, malomarnosti, lahko pa  tudi z namenom oškodovanja upnika in pridobivanja protipravne koristi. Običajno se upnik  najprej posluži klica, sledi opomin, izpis odprtih postavk ter opomin pred tožbo s čemer upnik dolžnika opozori na stanje  neporavnanih obveznosti in  izterjavo.  Tu je potrebno poudariti, da predhodno opominjanje ni pogoj za  vložitev vloge za izterjavo, je pa priporočljiv ukrep.

Na spletu  veliko družb ponuja pomoč pri izterjavi dolga, kar v določenih primerih ni slaba izbira, kljub višini provizije,  ki jo je potrebno plačati. V določenih primerih je smiselno, da svojo terjatev tudi prodamo.  Lahko pa se izterjave lotimo tudi sami.

Okrajno sodišče v Ljubljani – Centralni oddelek za verodostojno listino (COVL) nam od leta 2008 preko E- sodstva omogoča elektronsko vložitev predloga za izterjavo dolga na osnovi verodostojne listine.

Zakona o izvršbi in zavarovanju, v 23. členu določa verodostojne listine na osnovi katerih se  lahko vrši izvršba. V praksi, v  primeru podjetnika,  je predmet izvršbe največkrat neplačana  faktura.  Sicer pa sodijo med verodostojne listine poleg faktur tudi  obračuni obresti, overjeni izpisi konto kartic ter drugi notarsko overjeni dokumenti ( najemne in posojilne pogodbe ).

Dostop do portala COVL  je enostaven, pogoj je uporabniško ime in geslo, ki si ga uporabnik uredi preko elektronske pošte.

Portal uporabnika vodi skozi cel postopek vložitve vloge. Upnik ima  v postopku možnost zahteva tudi zamudne obresti ter povračilo stroškov za pripravo vloge. Program pripravi tudi podatke o višini in računu na katero je potrebno plačati takso za izterjavo. Taksa za e- izterjavo znaša 44,00eur, za pisno vloženo vlogo, ki se je verjetno nihče več ne poslužuje pa 55,00 eur. Tudi taksa je predmet izterjave.

Z nakazilom takse postane vloga popolna in  zrela za obdelavo in izterjavo.  Običajno se izvršba opravi na dolžnikova denarna sredstva, lahko pa tudi na drugo premoženje.  Vsekakor je smiselno dolžnika pred vložitvijo predloga za izterjavo predhodno preveriti, npr. na Ajpes-u, glede odprtih ali morebiti zaprtih ali blokiranih poslovnih računov, podatkih v javno objavljenih bilancah stanja in uspeha ali drugih zoper dolžnika  začetih postopkih.

Običajno so postopki izvršbe uspešni, v večini primerov dolžniki na sklep sodišča s katerim je upniku naloženo takojšnje plačilo, ne ugovarjajo in dolg poravnajo prede pride do izvršbe, saj slednja vpliva na bonitetno oceno poslovnega subjekta in  očeh poslovnih partnerjev ne vzbuja polnovrednega zaupanja.

V praksi se nemalokrat  zgodi, da dolžnik pokliče upnika s prošnjo, da umakne izvršbo. Upnik po  poravnavi dolga, nakazilu s strani sodišča, ki je izterjalo dolg, sodišče obvesti, da je sredstva prejel, da je dolg poplačan.  Sodišče na osnovi obvestila postopek izterjave zaključi.

Ob tem je pomembno spomniti, da je splošni zastaralni rok pet let, zastaralni rok  terjatev  iz gospodarskih pogodb pa tri leta.

V primeru izterjave dolga dolžnika, ki je v EU se upnik posluži aplikacije EPN, ki deluje podobno kot COVL in je primer za izterjavo na podlagi računa upnika. Možnosti, da bi lahko elektronsko vložili izterjavo do dolžnika v tretji državi pa ta trenutek še ni.

 

Silva Šivec , OOZ Cerknica, SPOT Svetovanje Primorsko-notranjska


_ OOZ CERKNICA

Tabor 5b,
1380 Cerknica

Tel: 01 330 72 75
Tel: 051 642 540

E-pošta: silva.sivec@ozs.si
E-pošta: janja.oozc@gmail.com

Politika zasebnosti

_ URADNE URE

PON: 8:00 – 14:00
SRE: 8:00 –  16:00
PET: 8:00 – 12:00

_ Projekti

Program PIN
Program SPOT
SPOT oz. e-VEM točke
JR podporno okolje 2023

_ Povezave
  • Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
  • Slovenski podjetniški sklad
  • Register davčnih zavezancev
  • Družinsko podjetništvo
  • Revija Obrtnik-Podjetnik
  • Kartica Mozaik podjetnih
  • MojObrtnik.com
01 330 72 75

    Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z izborom opcije »Se strinjam« se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo .

    Politika zasebnosti

    Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

    Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

    Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

    Piškotki, ki so nujno potrebni za delovanje spletne strani

    Nujno potrebne piškotke bomo na vašo napravo vedno nameščali, saj brez njih naša spletna stran ne deluje pravilno. Med nujno potrebne piškotke uvrščamo piškotke, ki vam omogočajo dostop do spletne strani, delovanje posameznih funkcionalnosti spletne strani in hkrati ne zbirajo analitičnih ali drugih podatkov o vašem obisku.

    Ime piškotka Trajanje Opis
    cookie_notice_accepted 1 leto Shrani uporabnikove preference politike piškotkov

    Če onemogočite ta piškotek, ne bomo mogli shraniti vaših nastavitev. To pomeni, da boste morali vsakič, ko obiščete to spletno mesto, ponovno omogočiti ali onemogočiti piškotke.

    Piškotki tretjih oseb

    Med piškotke tretjih oseb spadajo analitični in funkcijski piškotki, ki jih na vašo napravo nameščajo druga podjetja, kot so Facebook Inc. in Google Inc.. Ti piškotki vam omogočajo uporabo vtičnikov in funkcij na naši strani, ki so povezane z njihovimi družbenimi omrežji in drugimi platformami ter za sledenje vaši uporabi njihovih storitev.

    Google Analytics
    _ga 2 leti Google Analytics Zabeleži razlikovanje med uporabniki in sejami.
    _gid 1 leto Google Analytics Zabeleži novo sejo ali novega uporabnika.

    Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!

    Uporaba piškotkov na spletišču

    Spletišče v brskalnik računalnika obiskovalca oziroma uporabnika odloži tako imenovani “piškotek”. Piškotki so tekstovne datoteke, ki se shranijo na uporabnikovem računalniku in omogočajo analize o uporabnikovem obisku, številu obiskov in kaj ga zanima v teh obiskih. V piškotku so osnovni podatki o uporabnikovem obisku določene spletne strani, npr. ime obiskovane spletne strani, ki jih opravi v spletišču. Vsebina piškotka se shrani v računalniku uporabnika v posebni mapi. Z dvakratnim klikom na datoteko dobimo podrobnejše informacije o obiskani spletni strani, datumu in uri obiska. Vsi ti podatki so shranjeni tudi pri upravljavcu spletne strani, ki jo uporabnik obiskuje.

    Uporabnik lahko piškotke z določenimi nastavitvami briše, izključuje oziroma jih pogojno uporablja, a posledično uporabnik ne bo mogel uporabljati vseh funkcij spletišča v polni meri. V osnovi so brskalniki nastavljeni tako, da piškotke sprejemajo, zavračajo pa nastavljanje piškotkov, ki ne izvirajo iz področja, zapisanega v naslovni vrstici.

    Kaj prinaša sprememba ZGD? Novela ZGD-1M bo vplivala na slovenska podjetja
    26. avgusta, 2024
    Krpanov glas – september 2024
    11. septembra, 2024